2/18/2009

Carrot cake

Jedyne ciasto jakie jestem w stanie upiec jest jednocześnie jednym z moich ulubionych, nie jestem szczególnie utalentowana jeśli chodzi o wypieki, i dość świadomie nie chce tej umiejętności doskonalić, żeby nie kusiło mnie by z niej korzystać. Ciasta jak wiadomo są bardzo kaloryczne i jeśli są przy tym smaczne ciężko jest poprzestać na jednym, malusim, półprzezroczystym kawałeczku;)
Carrot cake jest bardzo popularne na Wyspach, można je znaleźć w większości sklepów i kawiarni, bardziej znane i powszechne są chyba tylko muffiny, o których swoją drogą napiszę również pewnego dnia.
Przepis z którego korzystam jest autorstwa Marty Gessler,którą szczerze uwielbiam, zmniejszyłam tylko ilość oliwy, bo wydawała mi się mocno zawyżona.


Ciasto marchewkowe/ Carrot cake

1 szkl. oleju/ 1 glass of sunflower oil
4 jaja/ 4 eggs
2 szkl. drobno utartej marchewki/ 2 glasses of graded carrots
2 szkl. mąki 2 szkl. cukru/ 2 glasses flour and 2 glasses sugar
2 łyżeczki proszku do pieczenia/ 2 spoons of baking powder
2 łyżeczki cynamonu/ 2 spoons of cinnamon
2 łyżeczki sody szczypta soli/ 2 spoons of soda powder and pinch of salt
orzechy, rodzynki/ walnuts, raisins

Ubij jajka na gładką masę z cukrem, stopniowo dodawaj mąkę i olej. Mąkę wymieszaj wcześniej z proszkiem do pieczenia i sodą. Dodaj bakalie, najlepiej obtaczane lekko w mące, żeby nie opadły na dno. Na końcu wymieszaj całość z marchewką. Piecz w temp. ok 180 stopni 40-50 min. Pyszne z polewą z białej czekolady lub serkiem homogenizowanym, a także oczywiście solo.

In a large bowl, beat together eggs and white sugar in till they will be really smooth. Mix in oil and flour, baking soda, baking powder, salt and cinnamon. Stir in carrots. Pour into prepared pan.Bake in 180 degree for about 40-50min. Enjoy with white chocolate frosting if U'd like or with creamy sweet cheese.

,,Maja-shame on U''- I heard once from friend of mine, when I admitted I can only bake one, extremely easy cake. The point is I actually don't want to improve, I'm happy enough as I am, don't want to become domestic goddess, as I'm afraid it will be too difficult for me to stop baking delicious cakes if once I will find out how to do this. I have very sweet tooth, so I'm trying to avoid eating cakes and sweets, and preparing them as well. The exception is carrot cake, I know how to prepare it and I'm enjoying this on time to time. It's yummy and easy to make. U r more that welcome to try;)

1 comment:

Anonymous said...

Wow,Carrot Cake looks really yummy. I can't bake but I am really tempted to have a go at this!