2/16/2010

Pancake Tuesday

My mamy Tłusty Czwartek, a Wyspiarze Pancake Tuesday, chodzi ogólnie o to samo, by przed Wielkim Postem pofolgować apetytowi na słodkie i tłuste.
U nas w Tłusty Czwartek królują pączki ze wszystkimi możliwymi dodatkami, a na Wyspach w każdym sklepie spożywczym można znaleźć mnóstwo wariantów gotowego ciasta na naleśniki zapakowanego w plastikowe kanisterki dla bardziej ambitnych, którzy chcą ,,sami'' usmażyć naleśniki, lub już gotowe placki i wiele dodatków. Pamiętam, że często śmieszyło mnie to, że ludzie potrafią być aż tak leniwi i/lub wygodni by kupować półprodukty nawet do przygotowania naleśników, później jednak zrozumiałam, że półprodukty i tak są przecież o niebo lepsze od już gotowych naleśników przeznaczonych tylko do odgrzania w mikrofalówce z długim terminem przydatności. W Irlandii najbardziej popularne są naleśniki z dodatkiem jakiegoś alkoholu np.: brandy, posypane cukrem pudrem i skropione sokiem z cytryny, z dżemem, owocami i bitą śmietaną lub z syropem klonowym. Wszelkie wariacje są dozwolone, ma być słodko i pysznie:)


Pancake Day or Shrove Tuesday is last Tuesday before Lent, which is the last chance to indulge yourself, and to use up the foods that aren't allowed in Lent. Pancakes are eaten on this day because they contain fat, butter and eggs which traditionaly were forbidden during Lent. The most popular pancakes are with brandy, caster sugar and a dash of fresh lemon juice added on the top, or with golden or maple syrup or jam.

1 comment:

asieja said...

sama nie wiem co lubię bardziej
czy nasze lukrowane pączki
czy słodkie pancakes..
tych drugich nie znam zbyt wielu smaków, ale najbardziej smakują mi polane miodem..